40,20,-30,60,1
600,600,60,1,3000,1000,25,500
90,300,1,50,12,25,50,1,70,12,1,50,1,1,1,5000
Rada Osiedla - skład, regulamin
Zapraszamy do skorzystania z Punktu Nieodpłatnej Pomocy Prawnej.
Od 1 stycznia 2023 roku zmiany w funkcjonowaniu linii autobusowych kursujących na Krzyżowniki-Smochowice
Spotkanie informacyjne w sprawie budowy ulic Łebska, Łagowska, Kociewska, Żukowska
Konsultacje dotyczące terenu Smochowice Południe w rejonie ulic położonych pomiędzy Wejherowską, Starogardzką, Pniewską, Pelplińską.
Nowe centrum Smochowic - koncepcja przebudowy
Spotkanie informacyjne w sprawie terenu przy ulicy Przytocznej
Koncepcja przebudowy ulic Leśnowolskiej i Łagowskiej
Uchwały Rady Osiedla
Protokoły z sesji Rady Osiedla
Piszemy, dzwonimy do naszej Rady Osiedla...
Dziura w jezdni, chodniku ? Awaria sygnalizacji ? Uszkodzenie studzienki kanalizacji deszczowej ? Zimowe utrzymanie ? Zgłoś awarię, dzwoń !!!
Dyżury Radnych Osiedla w każdą środę...
Co słychać na naszym Osiedlu...
Można pobrać, poczytać...
Galerie z osiedlowych wydarzeń...
Ścieżka pieszo-rowerowa wzdłuż części ul. Dąbrowskiego
Projekt Kompleksu Rekreacyjnego w rejonie ulic Lubowska, Brodnicka, Maszewska, Myśliborska
Nasz projekt ogólnomiejski wygrał Poznański Budżet Obywatelski 2016
Projekt PUMPTRACK wygrał w Poznańskim Budżecie Obywatelskim 2016 wśród projektów dzielnicowych.
A może dostępny dla wszystkich edukacyjny park leśny zamiast pola golfowego ?
Jak palić w piecu oszczędnie, bez dymu i pretensji sąsiadów ? Kliknij
Inwestycje, remonty

PBO pies

Szanowni Mieszkańcy,

informujemy, że na terenie nieużytków znajdujących sie w pasie pomiędzy ulicą Starogardzką a terenami R.O.D. im. Karola Marcinkowskiego w 2021 roku powstanie profesjonalny plac zabaw oraz wybieg dla psów. Jest to projekt Poznańskiego Budzetu Obywatelskiego edycja 2021. Będzie się składał z dwóch części: wydzielonego placu zabaw dla psów o powierzchni blisko 700m2 oraz ogrodzonego wybiegu o powierzchni bliskiej 2,5 ha (dokładnie 24 810 m2). Będzie to łącznie największy teren w Poznaniu przeznaczony specjalnie dla psów i ich właścicieli.

PROJEKT: Profesjonalne wybiegi, place zabaw dla psów

Celem projektu jest aby na profesjonalnie wykonanych obiektach umożliwić osobom posiadającym psy wspólną zabawę ich pupilów wraz z opiekunami oraz zabezpieczenie miejsca gdzie w sposób kontrolowany psy będą mogły podwyższać swoją koordynację ruchową i umysłową.
Udostępnienie właścicielom psów takiego miejsca przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa publicznego eliminując przypadki niezgodnego z prawem wypuszczania psów na ulicach oraz terenach do tego nieprzystosowanych.
Prowadzenie psa na smyczy przez całe jego życie z pewnością nie jest dobrym rozwiązaniem. Psy, które nie mają możliwości wybiegania mogą stać się agresywne i uciążliwe, co w konsekwencji często prowadzi to do porzucania niesfornych pupili. Co zatem zrobić, żeby pies mógł się wybiegać zgodnie ze swoją naturą? Jedynym rozwiązaniem jest ogrodzony wybieg z placem zabaw dla psów usytuowany w przestrzeni miejskiej. W tym miejscu każdy właściciel czworonoga będzie mógł pozwolić mu na swobodny spacer i zabawę z innymi psami, co zapewni mu odpowiednią ilość ruchu w ciągu dnia. Proponowane jest wykonanie ogrodzonego placu zabaw wyposażonego w elementy zabawowe dla psów jak: płotki do przeskakiwania, obręcze, równoważnie, pochylnie proste, pochylnie łamane, mostki, poręcze do przeskoków, tunele, talerzyki, platformy, słupki do slalomu, labirynty dla psów dużych i małych. Niezbędnymi elementami w który musi być wyposażony plac zabaw dla psów to psia toaleta, kosze na psie odchody, kosze na śmieci, ławeczki, wieszaki na smycze i kagańce, regulamin. Na terenach towarzyszących placowi zabaw dla psów, pełniącymi funkcję wybiegów, wykonanie ogrodzenie tego terenu i uporządkowanie.

Wielu właścicieli psów boryka się z różnymi problemami dotyczącymi wychowania i rozumienia potrzeb gatunkowych psów. Często infrastruktura miejska nie pozwala psom na zaspakajanie swoich potrzeb gatunkowych, co często jest powodem wystąpienia zaburzeń środowiskowych i społecznych psów. Zwiększa się też frustracja właścicieli psów, gdy ich pupil zaczyna być nieprzewidywalny w swoich reakcjach i zachowaniach. Realizacja tego projektu przyczynić się może do zmniejszenia biegających psów po ulicach, zwiększenia świadomości edukacji osób dorosłych i dzieci. Miejsce to ma nauczać ludzi i zwierzęta wzajemnych interakcji, dostarczać wielu wspaniałych chwil nieskrępowanej zabawy polepszając relacje miedzy psem i jego opiekunem, pozwalając jednocześnie właścicielom na dyskusję i wymianę doświadczeń, zwiększając świadomość w różnych aspektach psich problemów.

Poniżej wizualizacje projektowanego placu zabaw oraz mapka wskazująca jego lokalizację (w kolorze ciemnozielonym).

Tereny oznaczone na mapce kolorem jasnozielonym stanowić będą upożądkowany wybieg dla psów z pozostawieniem krzewów, drzew i ukształtowania terenu.

PBO PSY 3

PBO wybieg 1 rys2

PBO wybieg 1 rys3

PBO wybieg 1 rys4

PBO wybieg 1 rys5